Nystilar

Nystilar

BYRÅ, nyrenässans, 1800-talets slut.

Bemålad i svart. Profilerad skiva, fyra utdragbara lådor med beslag i gulmetall. Dekor av bl.a räfflor och romber på sidor i front, sidostycken med profilerade speglar. Längd ca 81 cm, djup ca 47 cm, höjd ca 82 cm. Nyckel finns.

Senare bemålning. Slitage. Märken, smärre färgbortfall. Skivan med ojämn yta. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 500 SEK