TALLRIKAR, 3 st, KOPPAR MED FAT, 2 st samt SKÅL, porslin, Kina, 1700-tal.

Ett par djupa tallrikar samt en flat tallrik, diameter 22,5-23 cm. Två koppar med fat, höjd 4,5 cm. En skål, höjd 6,5 cm. Olika polykroma blomsterdekorer.

Bruksslitage, konstlagningar, nagg, mindre glasyrbortfall. Spricka i skål. Tillverkningsdefekter i form av bl a bränningssprickor.

Lähtöhinta
2 000 SEK