SPEGELSKÄNK, 1800-talets andra hälft.

Valnöt. Överdel med spegel och skuret krön samt två hyllor. Underdel med fyra lådor i sarg och fyra dörrar med bakomliggande hyllplan. Beslag av läder. Bredd 182. Djup 56. Höjd 198 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Lösa dekorelement. Avslag på fot. Defekt beslag. Fanerskador. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
4 000 SEK