TERRIN, porslin, Kina, 1700-tal.

Oktagonal form med hänklar i form av djurhuvuden. Dekor i underglasyrblått av landskap med hjortar och byggnader. Lockknopp i form av frukt. Diameter 30,5 cm, höjd ca 17 cm.

Bruksslitage. Sprickor. Repor. Nagg. Hänkel och lockknopp med avslag.

Lähtöhinta
3 000 SEK