HÖRNSKÅP, gustaviansk stil, Åmells, 1900-talets andra hälft.

Tudelat. Målat. Överdel med uppsvängt krön och två spröjsade dörrar med bakomliggande hyllplan. Underdel med två räfflade dörrar och bakomliggande hyllplan. Beslag av mässing. Bredd 90. Djup 62. Höjd 198 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och märken. Smärre färgbortfall. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Segerstads Herrgård, Västergötland.

Lähtöhinta
4 000 SEK