SKÅP, Louis Seize-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Fanerat med bl a mahogny, riklig dekor av intarsia. Dörr med bakomliggande hyllplan. Skiva av vit marmor. Beslag av mässing. Bredd 88. Djup 43. Höjd 111 cm. Nyckel finns.

Slitage, repor och märken. Dörr med smärre fanerskador. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Segerstads Herrgård, Västergötland.

Lähtöhinta
6 000 SEK