BÖCKER, 7 st, konst och konsthantverk, 1900-talets andra hälft och 2000-tal.

Alm, Göran (red.), Signums svenska konsthistoria. [Bd 7], Frihetstidens konst, Signum, Lund, 1997.
Bengtsson, Eva-Lena (red.), Signums svenska konsthistoria. [Bd 10], Konsten 1845-1890, Signum, Lund, 2000.
Groth, Håkan, Nyklassicismen i Sverige: svenska möbelstilar och interiörer 1770-1850 : med katalog över möbeltyper och -stilar och förteckning över arkitekter, konstnärer och konsthantverkare ..., 3. uppl., Prisma, Stockholm, 2000.
Listri, Massimo & Rey, Daniel, Slott och salar i Sverige, Bonnier, Stockholm, 2006.
Sjöberg, Lars & Sjöberg, Ursula, Stolar, taburetter & fåtöljer i Sverige från 1600 till 1800, Rev. utg., Ica, Västerås, 2003.
Sylvén, Torsten, Mästarnas möbler: Stockholmsarbeten 1700-1850, 2. uppl., Prisma, Stockholm, 1999.
Wanscher, Ole, Möbelkonsten: typer och interiörer från fem årtusenden, Forum, Stockholm, 1967.

Bruksslitage. Mindre revor på omslag. Ej fullt genomgångna.

Lähtöhinta
2 000 SEK