BIBLIOTEKSBORD, sydeuropa, 1700-tal.

Betsat lövträ. Kopplad benställning. Gavlar med rikligt skuren dekor. Fotavslutningar i form av tassar. Längd 180. Bredd 81. Höjd 83 cm.

Maskstunget. Slitage, repor och märken. Omarbetat med senare skiva. Några dekordelar saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Segerstads Herrgård, Västergötland.

Lähtöhinta
8 000 SEK