Mahognyfanérad, lådor. Beslag i mässing. Längd 88 cm. Djup 52 cm. Höjd 84 cm.
Slitage. Märken och repor. Senare beslag. Fanérskador. Renoverad och kompletterad. Torrsprickor. Lister saknas. Nyckel saknas.