SKRIVSKÅP, sengustavianskt, omkring år 1800.

Tudelat. Överdel med brutet krön och dörrpar med bakomliggande hyllplan och skedhylla. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. Fyra lådor under skrivklaff. Senare målning och beslag av mässing. Bredd 124. Djup 56. Höjd 205 cm.

Slitage, repor och märken. Någon senare listbit i krön. Kompletterad med senare sockel. Nyckel till lådor saknas. Maskstunget.

Lähtöhinta
12 000 SEK