SOCKERSKÅL med STRÖSKED, silver, empire, Pehr Abraham Taxberg, Sundsvall, 1834. Vikt ca 461g.

Rund fot, dekor av blad. Skål med godronner. Lock krönt av delfin. Höjd 25cm. Strösked, längd 18,5cm.

Bruksslitage. Repor. Smärre bucklor, något sned.

Lähtöhinta
5 000 SEK