SPEGEL, sengustaviansk, omkring år 1800.

Förgylld och bronserad. Dekor av pärl- och bladstav, spiralband, akantusblad, fleuroner och vetekärvar. Facettslipat glas. Höjd 152 cm.

Bruksslitage med hårdare ytslitage. Dekorlagningar, senare bemålade. Dekorfältets yta lackerad, lacken gulnad. Något lösa dekorelement.

Lähtöhinta
5 000 SEK