PALLASCH, för officer, m/1893. Tillverkad före 1913.

Fäste av förgylld mässing med genombrutet handskydd. Tveeggad klinga med ansats och två blodrännor. Balja i stål med en koppelring. Längd ca 110, varav klingan ca 93 cm.

Slitage, repor och stötmärken/skador samt bucklor. Bristningar vid fäste. Rostangrepp.

Lähtöhinta
2 000 SEK