TAKLAMPA, troligen Hans Agne Jakobsson, 1900-talets andra hälft, höjd ca 110 cm.

Stomme i gulmetall. Åtta ljuspunkter med kupor i tonat glas. Diameter ca 80 cm.

Bruksslitage. Anlöpningar och fläckar. Obetydliga nagg. En senare kupa. Ej funktionstestad.

Lähtöhinta
6 000 SEK