Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

BYRÅ, gustaviansk, omkring 1800.

Raka sidor, snedställda hörn, kannelyrer, tre lådor med mässingsbeslag i empire, mönsterlagd fanér av bla alm. Fyra nedåt avsmalnande ben. Längd 115, djup 55, höjd 89 cm.

Slitage, sprickor, smärre fanerskador och lagningar, senare beslag. En listbit saknas, en medföljer lös. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
6 000 SEK