Fäste i stål och kavel med metallinning. Eneggad klinga med skålslipning och flat rygg. Balja med två koppelringar. Längd ca 108, varav klingan ca 90 cm.
Slitage, repor och märken. Smuts samt missfärgning. Rostangrepp.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?