TAKLAMPA, 1900-talets första hälft. Höjd ca 72 cm.

Stomme av bronsfärgad metall. Genombruten dekor. Skärm av pergamoid. Nio ljuspunkter. Senare plastskiva i botten. Diameter ca 70 cm.

Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage.

Lähtöhinta
1 500 SEK