Mahogny. Skiva uppburen av två fyrdelade pelarfötter. Nedfällbart stödben. Fem iläggsskivor a 55 cm vardera. Två iläggsskivor med sarg. Längd 210. Bredd 110. Höjd 73 cm.
Slitage. Repor och märken.