Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:

VAS, flitgods, Josef Ekberg, Gustavsberg, 1910

Dekor i sgrafitto-teknik av stiliserade växter i blått och grönt mot ljusblå fond. Signerad "Gustavsberg 1910 J. Ekberg". Höjd 56 cm.

Briksslitage, krackeleringar och mindre missfärgningar. Lagningar, möjligen från tillverkningen.

Lähtöhinta
8 000 SEK