VASER/BORDSLAMPOR, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.

Porslin och gulmetall, adapterade från penselvaser. Polykrom blomsterdekor. Märkta på undersidan. Höjd 42 cm inkl sockel.

Bruksslitage. En lampfot med spricka och mindre glasyrbortfall. Lagning. Anlöpningar. Ej funktionstestade.

Lähtöhinta
1 500 SEK