HIRSCHFÄNGER, ett par. Tyskland, 1800-talets slut.

Fäste i mässing med dekor av örnhuvud. Eneggad klinga med dekor av jaktmotiv och flat rygg. Balja i svärtat skinn med dekor av ekollon. Längd ca 46, varav klingan ca 41 cm.

Slitage, repor och stötmärken. Mindre missfärgning.

Lähtöhinta
2 500 SEK