FÄLLBORD, signerad Christopher Tietze (mästare i Stockholm 1764-91), 1700-tal.
Skiva i masurbjärk, pelarben med tredelat avslut. Längd ca 58, bredd 60, höjd 76 cm.
Bruksslitage, skivan med repor och ojämn ytbehandling. Glapp i fästet mellan ben och bordsskiva. Renoverat. Torrsprickor i benet samt i bordsskivan. Ojämn senare bemålning på undersidan av skivan.