BÅLSKÅL, "Svea", Gustavsberg, omkring år 1900.

Tryckt samt målad polykrom och förgylld dekor av bl.a. antikiserande motiv i medaljonger och meanderbård. Diameter 28 cm, höjd 15 cm.

Slitage. Repor. Krackelyr.

Lähtöhinta
2 000 SEK