Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

MINNESMYNT, silver, 1 Riksdaler, Karl XIV Johan, Sverige,1821. Vikt 29 g.

1-riksdaler silvermynt. Gavs ut till minne av Sveriges befrielse genom Gustav Vasa 1821. Valör1-riksdaler. Diameter 41,5-42 millimeter. Upplaga 7 339. Tecknare och gravör Lars Grandel (1750-1836), Stockholm. Mynten präglades vid Kungliga Myntverket i Stockholm.

Åtsidan visar Kungens porträtt i profil. Omskrift CAROLVS XIV IOH·D·G·REX SVECIÆ. ET NORV· AN·IVBIL·1821 [Karl XIV Johan, svears, norrmäns, göters och venders konung i jubileumsåret 1821].

Frånsidan visar tre porträtt inom ovala pärlramar; 1) Gustav Vasa med omskriften GVSTAVVS I D·G·REX SV [Gustav I, med Guds nåde Sveriges konung] 2) Gustav II Adolf med omskriften GVST·II AD·D·G·REX SVE [Gustav II Adolf med Guds nåde Sveriges konung] och 3) Fredrik I med omskriften FRIDERICVS I D·G·R·SV· [Fredrik I med Guds nåde Sveriges konung]. Över medaljongerna två sammanbundna palmkvistar och under dem två hoplagda lagerkvistar och myntmästarens initialer C B. I avskärningen: IN MEMOR.VINDICATAE / LIBERT·AC RELIG [Till minne av räddad politisk och religiös frihet].

Myntet har en randskrift med texten GLORIA IN EXCELSIS DEO [Ära vare Gud i höjden].

Slitage. Repor. Tillverkningsdefekt.

Kirjallisuus
Lähtöhinta
5 000 SEK