SKRIVBORD, allmoge, Gustavianskt, omkring 1800.
Med originalmålning. Rektangulär skiva. Denna löst liggande på benstomme. Utdragslåda. På nedåt avsmalnande ben. Längd ca 118, djup ca 79, höjd ca 72,5 cm.
Slitage, repor och märken. Stötskador med mindre metarialbortfall. Färgbortfall. Mindre renoverad och kompletterad, med bland annat senare delar.