LEKYTHOS, keramik. Medelhavsområdet, forntida.

Hög, smal med rund fot och dekor. Höjd ca 23 cm.

Nagg, slitage, lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Doktor Gunnar Jönssons samling, 1900-talets första hälft.

Lähtöhinta
1 500 SEK