MOCCAKANNA, silver, Zachris Lundqvist, Stockholm, 1800-talets första hälft, vikt 363 gram.

Kantdekor av bladslingor. Svängd pip. Hänkel i trä. Otydlig årsstämpel. Delvis fylld fot. Höjd ca 17 cm.

Bruksslitage. Repor och märken. Invändigt avlagringar. Hänkel något löst sittande samt med hål. Lagning. Mindre bucklor.

Lähtöhinta
2 500 SEK