SOFFA med BOKHYLLA. Jugend, Sverige, 1900-talets första hälft.

Massiv ek m intarsiadekor av stiliserade blomster samt rutmönster. 2 Bokhyllor m hyllinredning samt ena delen med 2 lådar och andra m hyllinredning bakom dörr. Beslag i hamrad koppar, djup 46, bredd 52, höjd 166. Soffan på svarvade kulfötter m trissor, lös dyna, soffans djup 80, längd 200, sitthöjd 40, höjd ca 65. Total längd 304, djup 90, höjd c:a 166 cm.

Bruksslitage, något blekt. Krönet med naggar och liten lagning.

Lähtöhinta
6 000 SEK