Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.

Bemålat trä samt stoppad klädsel. Dekor i form av lejonmaskaroner.

Renoverade samt kompletterade, bla. med senare bakre sarg, senare klädsel, senare bemålning, lösa kantband.

Alkuperä - Provenienssi

Inköpta på Bukowskis under tidigt 1900-tal.

Lähtöhinta
20 000 SEK