BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska, 1800-talets början.
Bemålat trä samt stoppad klädsel. Dekor i form av lejonmaskaroner.
Renoverade samt kompletterade, bla. med senare bakre sarg, senare klädsel, senare bemålning, lösa kantband.
Inköpta på Bukowskis under tidigt 1900-tal.