HERRBYRÅ, nyrenässans, 1800-talets slut.
Fanerad i bland annat valnöt. Rak form med dekor av bland annat kannelerade sidor. Längd ca 85,5, djup ca 53, höjd ca 140 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Mindre sprickor. Mindre fanerskador.