LOCKURNA, flintgods. Rokokostil, Rörstrand, 1900-talets första hälft.

Applicerad dekor av grenar, blad och rosor. Lock med krönande fågel. Signerad R. Höjd ca 31 cm.

Smärre glasyrnaggar. Obetydlig krakelyr invändigt.

Lähtöhinta
1 500 SEK