Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

BYRÅ, gustaviansk, 1700-talets andra hälft.

Fanerad med olika träslag, dekor av intarsia. Tre lådor, beslag av mässing. Fotavslutningar med hylsor av mässing. Skiva av kalksten. Bredd 113. Djup 56. Höjd 86 cm.

Slitage. Repor och märken. Retuscher. Skivan med mindre spricka och fördjupningar. Sannolikt några senare beslag. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
40 000 SEK