Elis Bergh

(Ruotsi, 1881-1954)
Elis Bergh
(Ruotsi, 1881-1954)

VINGLAS, 48 stycken. Kosta, "Rosersberg", formgivna av Elis Bergh.

Bestående av 24 vitvinsglas och 24 starkvinsglas. Fasettslipad kupa och sexkantig fasettslipad fot. Signerade Kosta. Höjd 11,5 respektive 14 cm.

Några med nagg. Ett glas med smärre spricka. I övrigt smärre bruksslitage.

Lähtöhinta
3 000 SEK