Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:

BURKAR 3 st "Vår lilla stad" och SOCKERRUSKA "Sockerpullan", Anita Nylund, Jie, Gantofta, 1950-60-tal.

"Bedas bageri", "Söta Susies syltbod", "Majas mejeri" och "Sockerpullan". Tryckt och handmålad dekor av figurer, husfasader och olika attribut för respektive burk. Lock av teak till tre burkar. Höjd ca 8-15 cm.

"Söta Susie" med spricka nedtill och invändiga fläckar samt ej passande lock. "Majas mejeri" med fläckar. "Bedas bageri" med tillverkningsdefekt nedtill. "Sockerpullan" saknar lock och invändigt med bruksslitage. Lock med fläckar.

Lähtöhinta
1 500 SEK