KALK, silver, 17/1800-tal. Totalvikt 144,8 g.

Kuppa sannolikt 1700-tal, skaft med nod och fot 1800-tal. Ostämplad. Med Karl XII nödmynt infällda i kupan. Invändigt förgylld. På bägaren inskription "Duipt inlog mandå, på Kopper mynt Slik, Bilder preglad Såg, Då Swerges Land i, Krig och örloug". Höjd 12 cm.

Bruksslitage. Förgyllning med slitage. Sprickor och lagningar vid foten. Tennlagning vid kuppans slut. Skaft senare tillagt.

Lähtöhinta
2 500 SEK