VASER, 2 st, flintgods, Josef Ekberg, Gustavsberg, Sgrafitto, signerad och daterad 1918 samt 1919.

Dekor i sgrafitto-teknik av stiliserade växter i blått mot ljusblå fond. Höjd 26,5-27,5 cm.

Bruksslitage, sprickor i botten, något glasyrnagg, fläckar, rispor.

Lähtöhinta
2 000 SEK