MATGRUPP, gustaviansk stil, City Möbler, Tibro, 1900-talets andra hälft.

Lackerat trä. Fyra stolar med textilklädda sitsar. Genombrutna ryggbrickor med krönande blomsterdekor. Kopplade, kannelerade ben med hörnfleuroner. Bord med två iläggsskivor, räfflad kant samt kannelerade ben. Längd 110+48+48 cm, bredd 110 cm, höjd 74 cm.

Bruksslitage. Märken. Fläckar. Ben på bord något dåligt åtskruvade.

Lähtöhinta
3 000 SEK