SOFFA, gustavianskt provinsarbete, tidigt 1800-tal.

Vitmålad med fleuroner i guld, uppsvängd stoppad rygg, stoppad sits, nio svarvade och kannelerade ben. Skuren dekor av bandfläta. Längd 175, djup 54, höjd 90 cm.

Slitage, smärre sprickor och påmålningar, smärre färgbortfall. Enstaka fläckar. Senare bemålning.

Lähtöhinta
3 000 SEK