BESTICKSERVIS, 24 delar, silver samt nysilver, "Musslan", Åbo/Turku, Finland, 1930-tal.

Tolv matgafflar, längd 20,5 cm. Tolv matknivar, längd 25 cm. Knivblad i stål. Två av gafflarna och åtta av knivarna nysilver, märkta ALP. Silvergafflarnas vikt 573 g.

Gravyr. Bruksslitage, repor. Åtta av knivarna med glapp mellan blad och skaft, rost.

Lähtöhinta
2 500 SEK