BORD, 1800-talets andra hälft.

Uppfällbar skiva med rika inläggningar i pärlemor, mässing, koppar, tenn och ben. Skiva invändigt med spegel. Svarvade kopplade ben. Längd 64, bredd 44, höjd 72 cm. Nyckel finns.

Spänninggssprickor. Något ostadig. Mindre stötskador. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt uppgift gåva till en kock som bland annat tjänstgjorde som kock åt Karl XIV Johan.

Lähtöhinta
4 000 SEK