STOLAR, 6 st, Mörköv Möbelindustri, Danmark, sent 1900-tal.

Genombrutna ryggar, kromade detaljer. Mjukt stoppade dynor klädda i mönstret "Ko" formgivet av Bengt Lindberg för Ljungbergs Textiltryck. Undertill stämpelmärkta. Höjd 110 cm.

Bruksslitage. Fläckar på både stolar och klädsel, klädseln med hårdare slitage. Senare klädsel.

Lähtöhinta
2 000 SEK