NATTDUKSBORD, ett par, Nordiska Kompaniet, 1900-talet mitt/andra hälft.

Bordsskiva med täckande glas, underliggande hylla med låda. Brickmärkta. Längd 52, bredd 40, höjd 60 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage i form av smärre repor, fläckar samt slagskador. Ställvis krackleyrer i lacken. Ena glasskivan troligen utbytt. Tillverkningsdefekt i träet på ena bordets bakre ben. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 000 SEK