Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:

SKÅP, barock, 1800-tal samt äldre delar.

Ek, rikt snidad dekor. Skåpdörrar med bakomliggande inredning av bl a hyllplan. Två lådor. Dekor föreställandes bibliska scener: Abraham prövas av Gud att offra sin son Isak på Moria berg men hindras att göra detta, Israeliterna i Sinai öken/Mose och Kopparormen, Eva skapas ur den sovande Adams revben, David och Goliat, samt fyra apostelfigurer. Höjd ca 220 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, repor och fläckar på ytan, ställvis slagskador. Renoverad och kompletterad. Sprickor. Ena lådan svåröppnad. Lösa delar som medföljer, bl a mittsektionens sargkant. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
15 000 SEK