Gustaviansk

(Ruotsi, 1775-1810)
Gustaviansk
(Ruotsi, 1775-1810)

HÖRNSKÅP, allmoge, Gustavianskt, 1800-talets början.

Över-och underdel med dörr samt bakomliggande hyllplan. Målad dekor samt räfflade speglar. Längd ca 102, djup ca 56, höjd ca 192 cm.

Slitage, repor och stötskador med mindre materialbortfall. Renoverad och kompletterad med bland annat senare delar samt lagningar. Nyckel fungerar endast i överdel. Maskstunget. Lös list.

Lähtöhinta
10 000 SEK