Ulla Procopé

(Suomi, 1921-1968)
Ulla Procopé
(Suomi, 1921-1968)

SERVISPORSLIN, 12 delar, "Ruija", Ulla Procopé, Arabia, Finland, 1900-talets andra hälft.

Dekor i bruna toner. Åtta tekoppar med fat, två tillbringare, karott med lock samt serveringsfat. Kopparnas diameter 10 cm.

Bruksslitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK
Kuvan käyttöoikeudet