Meissen

(Saksa, 1710-)
Meissen
(Saksa, 1710-)

LOCKURNA, SKÅL MED LOCK OCH BONBONJÄR, porslin. Meissen, 1900-tal.

Målad dekor av blommor och kantränder i guld. Höjd ca 5-14 cm.

Obetydligt slitage. Skålen med lock tredje sortering.

Lähtöhinta
2 000 SEK