FÅTÖLJER, ett par, Otto Schulz, Jio Möbler, 1940/50-tal.

Svängd rygg. Fast stoppade djuphäftade ryggbrickor. Lösa plymåer i sits. Dekor av pärlspik. Mörkgrå tygklädsel. Höjd 73 cm.

Bruksslitage. Repor och skav på benen. Ena fåtöljen med reva/hål på klädseln. Senare klädsel.

Lähtöhinta
40 000 SEK