DUK samt SERVETTER, 29 st, damast, "Drakmönstret", Signe Sohlman, Almedahls, 1900-tal.

Duk, 130x240 cm. 19 servetter (varav 5 oanvända) 50x50 cm. 10 servetter 45x45 cm. Drakduken fick pris vid världens första designutställning i Amsterdam 1877. Den vävdes som paradduk från år 1877-1989.

Lättare bruksslitage, fläckar. Rester efter etiketter. Ej fullständigt genomgångna.

Lähtöhinta
3 000 SEK