KLÄDSKÅP, nyrenässans, 1800-talets andra hälft.

Bland annat valnöt, delvis fanerat. Rak form med utskjutande krön. Dörr med spegelglas. En underliggande låda. Skuren dekor. Längd 80, bredd 47, höjd ca 200 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage med repor, märken och fläckar. Mindre sprickor och skador. Ett beslag till nyckelhål saknas. Senare knoppar och inredning. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
2 000 SEK