SKRIVSKÅP, omkring år 1800.

SKRIVSKÅP, omkring år 1800.

Vitmålat trä med räfflad dekor och flankerande kolonnetter. Tvådelat. Två parställda skåpdörrar med bakomliggande hyllor. Skrivklaff med bakomliggande skrivinredning i form av mindre skåp,lådor och fack. Längd 107, bredd 52, höjd 190 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage med sprickor, några skador samt spår av skadedjur. Färgbortfall och färgkrackelyrer. Lås saknas på nedre skåpsdörr. Renoverat samt mindre kompletterat. Odör invändigt. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
4 000 SEK